Centrum Ústí nad Labem mění svou tvář.
Centrální Mírové náměstí nabízí po roce stavebních prací příjemnou procházku a v současné době i zajímavý pohled na probíhající archeologický průzkum. ( FOTO v článku)Během rekonstrukce Mírového náměstí a ulicí přilehlých došlo k výměně povrchů, opravám a vybudování nových inženýrských sítí, osázení zelení a výměně osvětlení. Náměstí a ulice přilehlé jsou realizovány v kamenné variantě – náměstí zdobí štípaná čedičová dlažba a žulové pásy. Mimo přechody jsou na komunikaci označena i místa pro přecházení. Vše v bezbarierové úpravě.
Na Mírovém náměstí je nyní 5 nových vodotrysků umístěných v pochozí rovině. Pro osvěžení jsou zbudována i dvě pítka. Velká pozornost byla věnována zeleni. V Hrnčířské ulici bylo vysázeno celkem 56 habrů, na náměstí 7 samostatných stromů a v Revoluční ulici 11 akátů. Obnoven byl i městký mobiliář – lavičky, koše, plakátovací plochy. Celkově stál projekt přes 170 mil. korun. Ze strukturálních fondů dostalo město dotaci ve výši 92,5 mil. korun a ze státního rozpočtu 15,5 mil. korun. Realizce: f. SSŽ , a.s. Ústí nad Labem.
Komentář: Změny k lepšímu jsou zcela evidentní. Náměstí působí prostorně, upraveně a poklidně. Schází větší barevnost , květiny a prostorové členění. Zeleň osázená podél komunikací nebude snad v budoucnosti snižovat viditelnost dopravního značení, jak se tomu často stává v jiných městech. Na komunikaci podél Mírového náměstí jezdí jen vozidla městské hromadné dopravy a řidiči přizpůsobují způsob jízdy nové situaci i s ohledem na chodce. Chodci mají možnost přecházet na přechodech i na místech vyhrazených pro přecházení – úprava snížení chodníků na úroveň komunikace.
Archeologický průzkum.
Na místě bývalé spořitelny a parkoviště je firmou AZ Sanace plánována výstavba nového objektu“ Palác ZDAR“. Během prací však došlo k nečekaně změně. Na místě budoucí stavby jsou pozůstatky bývalého osídlení a firma musí, v souladu s platným zákonem, zajistit a hradit archeologický průzkum na ploše své budoucí stavby. Tak mohou obyvatelé města v současné době pozorovat průběh archeologického průzkumu. K vidění jsou doklady o osídlení až z doby kamenné ( 4 900 – 4 200 př.n.l.) a základy staveb předhradí ústeckého hradiště z období 11. – 12. stol.n.l.