Za zpoždění vlaku mohou cestující dostat odškodné


Špatné počasí a zejména ledovka potrápila cestující ve městech i železničních tratích. České dráhy poskytnou mimořádnou kompenzaci cestujícím, kteří byli ve vlacích ČD ve dnech 1. a 2. prosince 2014 zasaženi kalamitním stavem. Cestující, kteří nastoupili jízdu 1. a 2. prosince a jeli vlakem, který byl kvůli ledovce zpožděn o více než 2 hodiny, mají nárok na 100Kč poukázku. Nárok na kompenzaci mohou cestující uplatnit do 16. 12. 2014 na kterékoli pokladně ČD. Seznam traťových a časových úseků, kterých se tato kompenzace týká, bude zveřejněn na stránkách ČD a najdete ho v přiložené mapě.

V případě, že má cestující jízdenku vydanou jako eTiket (zakoupenou na internetu, přes mobil nebo aplikaci Můj vlak) a byl zasažen kalamitním stavem, požádá o kompenzaci na emailu namraza@cd.cz. Bude mu poskytnuta kompenzace (voucher) ve výši 100 Kč. Pokud má cestující traťovou jízdenku nebo aplikaci IN 100 a byl zasažen kalamitním stavem, požádá o kompenzaci na emailu namraza@cd.cz. Bude mu poskytnuta kompenzace v podobě připsání 50 věrnostních bodů do věrnostního programu ČD Body. Body budou na účet načítány od 14. 12. 2014. Přesné pokyny pro připsání bodů budou cestujícím zaslány po obdržení e-mailu s žádostí o kompenzaci.

Standardní ustanovení týkající se návratků a náhrad vyplývající ze Smluvních přepravních podmínek ČD nejsou dotčena a platí v plném rozsahu. Cestující tedy mohou uplatnit v oprávněných případech např. nárok na vrácení jízdného:

  • Cestujícím, kteří se kvůli kalamitě vzdali jízdy, bude vráceno jízdné a všechny další poplatky v plné výši.
  • Při ujetí přípoje nebo nedokončení cesty a návratu do výchozí stanice (pokud to provozní stav umožňoval) je cestující přepraven do výchozí stanice bezplatně a je mu vráceno jízdné beze srážky.
  • Při nedokončení cesty a vzdání se další jízdy bude cestujícímu vráceno jízdné za neprojetý úsek (beze srážky).
  • Při ujetí posledního přípoje mají cestující nárok na alternativní přepravu do cílového místa (autobus nebo taxi proplatí ČD do výše 1000 Kč/auto). V noci 1./2. prosince byla tuto možnost využita asi ve 100 případech.
  • Při zpoždění SC nad 60 minut bude cestujícím vrácena cena zaplacené místenky, a to i v případě, kdy cestující dokončil jízdu.

Cestující v mezistátní přepravě budou odškodněni v souladu s Nařízením Evropského parlamentu o právech a povinnostech cestujících v železniční přepravě. Těm, kteří cestovali během kalamity spojem se zpožděním 60 – 119 minut bude vráceno 25 % z ceny jízdného nad 16 EUR (cca 450 Kč). Cestujícím ze spojů se zpožděním větším jak 120 minut nebo z odřeknutých spojů bude vrácena polovina z ceny jízdného nad 8 EUR (cca 225 Kč). Mimořádná kompenzace ve formě 100Kč poukázky bude uznána i v případě mezistátních jízd vlaky ČD, a to v případě, že cestující projížděli vyznačenými úseky podle přiložené mapy. Pokud cestující během kalamity uplatnili právo odstoupit od přepravní smlouvy, vrátí jim ČD celé jízdné beze srážky.

Zdroj: ČD,


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 1,99288 s | počet dotazů: 203 | paměť: 28597 KB. | 28.02.2024 - 16:37:27