Letiště Václava Havla Praha slaví 85 let od otevření


Letiste
0 0 votes
Hodnocení článku

Letiště bylo založeno v roce 1937, kdy nahradilo letiště Kbely (založené v roce 1918). V letech 1956, 1968, 1997 a 2006 bylo rekonstruováno a rozšířeno. V roce 2012 bylo přejmenováno po posledním prezidentovi Československa a prvním prezidentovi České republiky Václavu Havlovi. Nachází se na okraji městské části Praha-Ruzyně, u obce Kněževes, 12 km západně od centra Prahy a 12 km jihovýchodně od města Kladna.

V roce 2018 obsloužila přibližně 17 milionů cestujících (v roce 2019 se očekává 18 milionů). Slouží jako dopravní uzel Českých aerolinií a Smartwings a jako základna společností Ryanair a Eurowings.

Letiště Praha-Ruzyně zahájilo provoz 5. dubna 1937, ale historie československého civilního letectví začala na vojenském letišti v Praze-Kbelích v roce 1919. Na letišti Kbely se nyní nachází Letecké muzeum Praha.

Historie

V polovině 30. let 20. století vláda rozhodla kvůli nedostatečné kapacitě letiště Kbely o vybudování nového státního civilního letiště v Ruzyni. Mezi významná ocenění, která letiště Praha Ruzyně získalo, patří Diplom a Zlatá medaile udělené v roce 1937 u příležitosti Mezinárodní výstavy umění a techniky v Paříži (Exposition Internationale des Arts et Techniques dans la Vie Moderne, známá též jako Světová výstava v Paříži 1937) za technickou koncepci centrálního letiště, především za architekturu odbavovací budovy (dnes známé jako Terminál 4), kterou navrhl architekt Adolf Benš.

V jednom z nejdramatičtějších okamžiků své historie bylo letiště v noci z 20. na 21. srpna 1968 obsazeno sovětskými výsadkáři, kteří pak umožnili výsadek sovětských vojsk a transportů pro invazi do Československa.

Ruzyňská pole navíc skýtají možnosti dalšího rozšíření letiště podle rostoucí poptávky po kapacitě. Letiště slouží jako uzel transevropské sítě letišť.

Politické a ekonomické změny významně ovlivnily sedmdesátiletou historii letiště Praha-Ruzyně. Od té doby vznikly některé nové letecké dopravní společnosti a instituce a některé ukončily činnost. Správou letiště, včetně nové výstavby a rozvoje, bylo v průběhu času pověřeno deset subjektů. Až do devadesátých let minulého století existovaly dvou až tří desetileté mezery, než se začalo s rozsáhlou modernizací letiště Praha-Ruzyně, která odpovídala současným kapacitním požadavkům.

Letiště se stalo předobrazem mezinárodního letiště v Miami ve filmu o Jamesi Bondovi Casino Royale z roku 2006.

Internetová petice, kterou zorganizoval jeden z nejznámějších slovenských filmových režisérů Fero Fenič, vyzývající vládu a parlament k přejmenování Letiště Praha-Ruzyně na Mezinárodní letiště Václava Havla, získala – během jediného týdne po 20. prosinci 2011 – podporu více než 65 000 signatářů v České republice i mimo ni. Vykreslení letiště s navrhovaným názvem Václava Havla v podobě jeho podpisu a následným pro něj typickým přídomkem se symbolem srdce bylo součástí článku na blogu na podporu přejmenování letiště. Ke změně názvu došlo 5. října 2012, v den, kdy by se Václav Havel dožil 76 let. PRG název letiště pro IATA a ICAO však zůstává stejný.Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,14203 s | počet dotazů: 214 | paměť: 20420 KB. | 25.07.2024 - 04:08:39