Další zastávkou Legiovlaku je Brno
Dnes dorazil Legiovlak – legionářské muzeum na kolejích – do Brna na Královo Pole. Už jedenáct zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války. Veřejnosti bude k dispozici zdarma až do 5. Listopadu 2015, poté odjíždí dále do Zlína. Historické vagony Legiovlaku jsou zrekonstruovány tak, aby věrně odpovídaly dobovým reáliím a návštěvníkům co nejblíže přiblížily podrobnosti z legionářského života a jejich boje. Uvnitř je umístěna řadu originálních součástí výstroje a výzbroje i předměty legionářské každodennosti. Vše doplňují vysvětlující texty a dobové fotografie. Soupravy legionářských vlaků byly totiž kasárna na kolejích a legionáři se museli postarat o vše sami a ještě v pohybu. „Do Brna přijedeme s jedním zbrusu novým vagonem, který představuje krejčovskou dílnou, kvůli komplikované rekonstrukci bude mít svou premiéru právě na jižní Moravě,“ říká Charfreitag a vysvětluje: „Všechny naše vagony jsou sto let staré originály, které sice přímo nepřepravovaly naše legionáře, ale i tak bylo velmi obtížné opravit je do provozuschopného stavu. Pracujeme ještě na dalších dvou, ty představíme už příští rok.“ Návštěvníci si tak budou moct prohlédnout zázemí ubytovacího vozu, kterému se říkalo těpluška, polní poštu, nejspolehlivější prostředek komunikace na celé tehdejší Sibiři, zdravotní vůz, či kovářský vagon s obráběčkou dílnou.
Způsob boje legionářů pak přiblíží improvizovaný obrněný vůz, který je po zuby vyzbrojený dělem a kulomety, štábní vagon pro plánování operací, či plošinové vozy s materiálem včetně obrněného automobilu Austin.
Královopolské nádraží v Brně je další zastávkou letošní pouti Legiovlaku, projektu Československé obce legionářské, který připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory Ministerstva obrany a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítá i na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá již z 11 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon, jakým se desetitisíce čs. legionářů přepravovaly napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále v letech 1918–1920. Průjezd kolem světa domů do Československa si legionáři často museli vynutit tvrdým bojem s bolševiky a vlastní krví.
V Brně jsou plánované také doprovodné akce na nádraží, kde 24. října bude u Legiovlaku i parní lokomotiva a v nádražní budově po celou dobu naší návštěvy instalujeme výstavu Československé legie 1914-1920.“ Doprovodný program je ale daleko bohatší. Ve foyer Fakulty vojenského leadershipu proběhne výstava Stejnokroje a výstroj čs. legií, kterou si návštěvníci mohou prohlédnout od 20. října do 5. listopadu. V Technickém muzeu v Brně bude 31. října k vidění zábavně naučný program „Na frontě ve frontě“. Samotný Legiovlak bude přístupný zcela zdarma každý všední den od 8:00 do 18:00 a o víkendech od 9:00 do 19:00.
Komentované prohlídky s průvodcem začínají každý den od 13:00 a opakují se v pravidelných hodinových intervalech. Posádka vlaku v dobových uniformách je vždy k dispozici jak k odbornému výkladu, tak k pomoci s dohledáním předka – legionáře.
Cílem Legiovlaku je připomenout opomíjené legie především nejmladším, proto jsou pro kolektivy připraveny zdarma exkurze s výkladem. Zájemci o skupinovou prohlídku se mohou dopředu objednat na e-mailu skoly@csol.cz a domluvit si přesný čas. Další informace najdete na webu www.legiovlak.cz.