Značení turistických cílů se občas mine cíle
Krásné hnědé tabule umístěné podél našich silnic lákají turisty k návštěvě turisticky zajímavých cílů, které často nejsou ani příliš známé. To je dobře, že se o cíli dozvídáme. Horší však je, když nevíme, jak se k cíli dostat. Foto v článku.
V metodickém pokynu schválného Ministerstvem dopravy ČR dne 1.11.2007 pod jednacím číslem 395/2004-120-STSP jsou udány požadavky na způsob označování kulturních a turistických cílů na dálnicích a silnicích v ČR v extravilánu dopravními značkami č. IS 23 “ Kulturní a turistický cíl – návěšť“ a IS 24b “ Kulturní a turistický cíl“ dle vyhlášky 30/2001 Sb, ve znění pozdějších předpisů a na provedení a kvalitu těchto značek a jejich konstrukci.
Metodický pokyn je v praxi uplatňován a značky se kolem silnic jen rojí. Velikost i kvalita značek je výborná. Většina značek obsahuje kromě loga také název cíle a to je také výborné. Horší je, že se řidič nedozví žádnou informaci o vzdálenosti propagovaného cíle. To už je horší! Ale to se dá ještě zachránit, když se na odbočce vedoucí k propagovanému cíli umístí další dopravní značka. Když na odbočce tato informace schází jede se dál. U méně známých turistických cílů je to škoda, tady už ani mapa nepomůže. Kdo by se vracel!
Jeden z příkladů , Označení turistického cíle Kutná Hora na dálnici D11 je umístěno před správným výjezdem směřujícím ke Kutné Hoře. Kdo by však hledal název, ten se nedočká. Exit 39 ukazuje směr na Kolín. Kutná Hora se asi nevešla na tabuli. Předchozí značka turistického cíle ztratila smysl a turista nemusí odbočit. Já vím, že na Kutnou Horu se pojede přes Kolín. Ostatně také vím, že Kutná Hora stojí za návštěvu a dojedu tam po paměti. Naštěstí se nemusím spoléhat na značky. Tentokrát!
Stejně se přimlouvám za zlepšení navigace k cílům. K turistickým i kulturním. Metodický pokyn totiž neřeší směrování k danému turistickému nebo kulturnímu cíli. Takový úkol je však potřeba řešit se znalostí pasportu dopravního značení.
Některé z předpisů, které souvisí s umístěním dopravního značení na pozemních komunikacích
– zákon č.13/1997 Sb. o pozemních komunikacích, ve znění pozdějších předpisů
– zákon č.22/2000 Sb. o provozu na pozemních komunikacích a změnách
– vyhláška MD ČR č. 104/1997 Sb.kterou se provádí zákon o pozemních komunikacích
– ČSN EN 12 899-1 Stálé svislé dopravní značení
– TP 65 Zásady pro dopravní značení na pozemních komunikacích
-TP 100 Zásady pro orientační dopravní značení na pozemních komunikacích
TP 169 Zásady pro označování dopravních situací na pozemních komunikacích