V Praze 1 začnou od října 2017 platit nové zóny placeného stání


6611

Připojí se tak k Městským částem Praha 5, 6 a 8, kde jsou nové zóny v provozu již od podzimu loňského roku. Jaké změny nastanou a co čeká obyvatele a návštěvníky centra města? V současné době se na území Prahy 1 nacházejí tři parkovací zóny: modrá, oranžová a zelená. V rámci změn dojde od 1.října ke změnám v podobě zón, a to tak, že modrá zóna zůstane zachována a bude fungovat pro tzv. rezidentní parkování. Bez omezení mohou na modré zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. To může provozovatel/uživatel vozidla získat na základě trvalého pobytu v dané oblasti, vlastnictví nemovitosti v dané oblasti, nebo vlastnictvím provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na modré zóně parkovat maximálně 1 hodinu, a to jen po platbě přes virtuální parkovací hodiny (webová aplikace).

[sociallocker id=38172]

Stávající  oranžová a zelená zóna se spojí do jedné zóny –  zóny smíšené, nebo-li fialové. Fialové zóny budou nově určeny nejen pro návštěvníky, ale budou zde moci parkovat i rezidenti. V souvislosti s touto změnou naroste počet parkovacích míst pro rezidenty o 1 775 míst. Parkování na fialových zónách si budou moci návštěvníci zaplatit pomocí parkovacího automatu nebo pomocí nově spuštěné mobilní aplikace. Parkovací režim zde bude od pondělí do neděle v čase 8:00 – 24:00. Bez omezení mohou na fialové zóně parkovat pouze lidé s platným parkovacím oprávněním. To může provozovatel/uživatel vozidla získat na základě trvalého pobytu v dané oblasti, vlastnictví nemovitosti v dané oblasti, nebo vlastnictvím provozovny v dané oblasti. Ostatní motoristé mohou na fialové zóně parkovat maximálně 24 hodin, a to jen po platbě v parkovacím automatu nebo přes virtuální parkovací hodiny (webová aplikace).

Od 1. října 2017 bude mít návštěvník možnost koupit jednohodinový lístek v hodnotě 80 Kč. Zaplatit si za něj může pouze pomocí mobilní aplikace či parkovacího automatu. Lístky, zakoupené pro parkování v Praze 1 a 2, budou moci řidiči po spuštění nových zón využít v Praze 3 a 7.

Platné parkovací karty rezidentů budou přecházet automaticky v parkovací oprávnění, které bude podléhat virtuální kontrole, tedy kontrole registračních značek. Od začátku října bude kontrola probíhat pomocí speciálních vozů. Vzhledem k tomu, že nám Městská policie oznámila, že v nové zóně placeného stání přestane provádět kontrolu, bude v rámci městské části zřízena vlastní kontrolní skupina, která bude pomocí mobilních zařízení provádět kontrolu neoprávněně zaparkovaných vozidel.

Se zavedením změn v parkovacích zónách bude  také Praha 1 řešit od 1. ledna 2018 veškeré přestupky týkající se parkování na jejím území. Do konce roku tak vznikne v rámci úřadu nové moderní pracoviště dopravně správních agend.

Zdroj: Praha 1

[/sociallocker]


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,43001 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20277 KB. | 17.07.2024 - 23:39:08