V Ostravě byly instalovány další památné kameny Stolpersteine


0 0 votes
Hodnocení článku

Památku rodin, které byly zavražděny během holocaustu připomenou další tzv. Stolpersteine (kameny zmizelých či kameny, o které je třeba klopýtnout…). Dvaadvacet Stolpersteine bylo instalováno 20. září 2023 v Ostravě. První Stolpersteine byly v ostravských ulicích položeny v roce 2010 a do současnosti bylo na území města Ostravy 63 těchto pietních míst. Mosazné destičky o rozměru 10 x 10 centimetrů jsou kladeny do chodníků před domy, v nichž rodiny před 2. světovou válkou žily. Na jednotlivých destičkách jsou uvedena jména konkrétních obětí holocaustu, datum jejich narození a úmrtí v koncentračních táborech. Nová pietní místa tak letos v září vznikla například v Moravské Ostravě a Přívozu na Sokolské třídě, ulicích Tyršova, Českobratrská, Přívozská, ale i v Mariánských Horách na ulici Jahnova. Oběti, které nové Stolpersteiny připomenou, umíraly v Osvětimi, Treblince či Terezíně a dalších místech. Upamatovávat tak budou i osudy dětí, v roce 1942 v Treblince zavražděné Ruth a Judity Fränkelové i jejich příbuzných. Na ulici Českobratrská byl nyní položen kámen, jenž připomíná známého stavitele Felixe Neumanna. Nový Stolpersteine na Sokolské třídě připomíná místo, kde bydlela módní redaktorka Marta Johanna Hirschová, rozená Wulkanová. Marta Johanna Hirschová se narodila 19. září 1886 v Moravské Ostravě, se svým prvním manželem se přestěhovala v roce 1912 do Vídně. V roce 1913 vychází její první příspěvky o módě. V letech 1920–1934 byla hlavní editorkou módního oddělení časopisu Die Dame, který náležel ve 20. a poč. 30. let 20. století k nejprestižnějším časopisům svého druhu v Německu. V srpnu 1939 se podařilo její  syny poslat transportem židovských dětí do Londýna. Julius a Johanna Hirschovi byli v srpnu 1942 deportování do Terezína, kde Julius Hirsch krátce nato zemřel. Johanna Hirsch nastoupila 16. května 1944 do transportu do koncentračního tábora v Osvětimi, odkud se už nevrátila.

Do Terezína byli v roce 1942 deportováni MUDr. Rudolf Pressburger i jeho manželka Lilly Pressburgerová a v Terezíně zemřeli. Dům, kde žili, nyní připomíná v Přívozské ulici nový Stolpersteine. MUDr. Rudolf Pressburger pracoval po studiích jako závodní lékař ve vítkovické nemocnici. Později v roce 1919 se stal jejím ředitelem. Nemocnice se rozrůstala, provoz zahájila druhá interní klinika. Následně nemocnice otevřela Institut pro péči o matky a děti a poté oddělení dentální medicíny.

 Autorem myšlenky, tvůrcem kamenů je umělec Günther Demnig z Halle. Projekt byl zahájen v roce 1996, po celé Evropě jsou umístěny desítky tisíc těchto pietních míst. První Stolpersteine byly v Ostravě položeny v roce 2010, další pietní místa přibyla v ostravských ulicích v roce 2015 a další „kameny zmizelých“ byly instalovány o pět let později, v roce 2020.

Náklady na výrobu Stolpersteine hradí potomci zavražděných obyvatel, členové sdružení Ostravaci. Jedná se o spolek, který sdružuje potomky ostravských židovských rodin, které se před válkou vystěhovaly z Ostravy a jehož posláním je udržovat povědomí o ostravských kořenech svých rodin. Sdružení má sídlo v Kingstonu u Londýna. Úhradu instalace „kamenu zmizelých“ zajišťuje město Ostrava.

 

Zdroj:

Ostrava

Foto:

Adolf Horsinka

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,41257 s | počet dotazů: 226 | paměť: 21050 KB. | 29.11.2024 - 15:41:10