V Hradci Králové jezdí nové trolejbusy z plzeňské Škody Electric


Během dvou let zakoupil Dopravní podnik Hradec Králové 31 trolejbusů v celkové hodnotě 332 milionů korun. Jedenáct kloubových trolejbusů a dvacet vozů v krátkém provedení včetně dvou duobusů s pomocným dieselagregátem začalo v postupných dodávkách posilovat hradeckou MHD od dubna roku 2011. Díky nim se stal zdejší vozový park plně nízkopodlažní. Nákup se uskutečnil díky projektu „Obnova vozového parku trolejbusů, spolufinancovaného Evropskou unií z Evropského fondu pro regionální rozvoj“ a finanční dotaci ve výši 120 milionů korun.

Oproti původním vozům jsou nové trolejbusy lehčí a úspornější, snížena je vnitřní i vnější hlučnost a cestujícím slouží pro nástup a výstup jedny dveře navíc. Řidiči při monitorování dveřního prostoru pomáhají kamery. Nízkopodlažní trolejbusy zásadním způsobem zlepšují kvalitu městské hromadné dopravy především pro osoby se zdravotním a pohybovým postižením, ale příjemná je také pro cestující s kočárkem a pohodlnější je vlastně pro všechny pasažéry.

Součástí velké obměny trolejbusů v letech 2011 až 2013 byly i dva vozy 30 Tr s DG s pomocným dieselovým generátorem schopné jízdy i mimo trolejové veden, které mohou sloužit pro nouzový provoz. Trolejbus s agregátem je nasazován na linku číslo 1 do Kluků. Jízdu až na Nový Hradec absolvuje jako běžný trolejbus. Dále do Kluků však trolejové vedení není, takže zbylou trasu trolejbus projíždí s pomocí dieselagregátu. Druhý zařadí dopravní podnik do provozu v příštím měsíci.

Postupná obměna trolejbusů byla uskutečněna v rámci projektu Obnova vozového parku trolejbusů spolufinancovaného z Regionálního operačního programu NUTS II Severovýchod. Dotace na celkem 31 kusů trolejbusů v letech 2011 až 2013 dosahuje cca 120 milionů korun z celkové částky 332 milionů korun.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,17596 s | počet dotazů: 218 | paměť: 20314 KB. | 16.07.2024 - 04:20:45