Skenovací auto zvýšilo dostupnost parkování v centru Tábora


0 0 hlasy
Hodnocení článku

Město Tábor nasadilo od 1. února 2025 do ulic skenovací vozidlo jako nástroj zefektivnění kontroly parkování na Starém a Novém Městě. Cílem tohoto kroku není v žádném případě radniční byznys s pokutami, ale snaha o lepší regulaci parkovacích ploch a dosažení vyšší míry respektovanosti parkovacího systému. První dny provozu skenovacího vozidla ukázaly, že město vsadilo na účinné opatření. Zvýšila se obrátkovost na placených zónách a na jindy přeplněných rezidentních místech Starého i Nového Města jsou volná místa. Eliminací nelegálního parkování ihned došlo k lepšímu využití parkovacích kapacit a vyšší průjezdnosti ulic. Díky přesnému monitoringu se snížil počet neoprávněně zaparkovaných vozidel, čímž se zlepšila dostupnost parkovacích míst pro ty, kteří mají platné povolení. Padly už první desítky pokuty za přestupky. Město na úvod „skenovací akce“ posílá hříšníkům sankce ve výši symbolických 400 Kč, což se může změnit. Pokuta může být až 750 Kč. Podrobná čísla efektivity auta budou mít radní města na stole 17. února. „Ale už teď můžeme opticky pozorovat v ulicích více místa pro zaparkování. Znamená to výrazné zlepšení respektovanosti pravidel. Zdá se, že investice do sofistikované technologie bez ovlivnění lidským faktorem plní svůj účel. Je až zarážející, kolik lidí dosud systém obcházelo. Dopláceli na to rezidenti i poctivci, kteří se snažili najít vyznačené místo určené k zaparkování s úmyslem dodržovat pravidla,“ komentuje situaci starosta Štěpán Pavlík.

Vůz Toyota Yaris, který provozují Technické služby Tábor, vyjíždí v náhodných časech a volí náhodné trasy. Vozidlo je vybaveno kamerovým systémem a GPS, které automaticky skenují registrační značky zaparkovaných vozidel. Systém eliminuje lidský faktor při kontrole a pomáhá zajistit, že rezidenti i návštěvníci dodržují pravidla. Řidič auta se věnuje jen jeho řízení, přičemž na displeji vidí, co kamery natáčejí. Při průjezdu ulicemi vůz nabírá data v podobě registračních značek zaparkovaných aut. Po skončení průjezdu připojí řidič palubní počítač k datovému centru, data se stáhnou a odejdou do systému městského úřadu.

Tzv. přestupkáři vyhodnotí, zda došlo k přestupku. Důležité je vědět, že přestupek nevzniká při prvním nasnímání registrační značky auta. V tu chvíli může řidič stát u parkovacího automatu a platit parkovné. Skenovací auto se na stejné místo vrátí minimálně po 15 minutách a nasnímá ho ještě jednou.   Následně se kontroluje, zda v rezidentní zóně měla zaparkovaná auta zaplacené oprávnění, zda v zóně placeného stání řidiči uhradili parkovné přes automat, aplikaci nebo kartou pomocí SMS. „Žádáme řidiče, aby registrační značky vozidel zadávali pečlivě. Jinak je systém vyhodnotí, že zaplaceno nebylo,“ zdůraznil vedoucí IT oddělení Pavel Lešetický.

 

Zdroj a foto:

Město Tábor

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 hlasy
Hodnocení článku
Odebírat
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Nejstarší
Nejnovější Most Voted
Inline Feedbacks
Zobrazit všechny komentáře

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,25517 s | počet dotazů: 222 | paměť: 21740 KB. | 25.04.2025 - 00:40:40