Polský gigant Budimex má zájem podílet se na stavbách rychlodrah v Česku


0 0 votes
Hodnocení článku

Před nedávnem vstoupila polská stavební skupina Budimex na český trh. V loňském roce firma zřídila svou kancelář v Praze a nyní připravuje otevření české pobočky. Rovněž pokračuje v intenzivním nabírání nových pracovníků. Zájem má prioritně o úsekové stavbyvedoucí silniční a železniční infrastruktury, hlavní stavbyvedoucí či rozpočtáře staveb. Do budoucna zde plánuje být součástí stěžejních projektů v rámci rozvoje železniční infrastruktury. Zájem má například o stavbu vysokorychlostních tratí či opravu důležitých pražských viaduktů. Čerpat hodlá ze svých dlouholetých zkušeností, které má s úspěšnou realizací projektů tohoto typu ze sousedního Polska. V Polsku si společnost připsala úspěšnou realizaci stovek významných drážních projektů. Nyní má Budimex ambici podílet se klíčovou měrou i na modernizaci tuzemské železnice. V příštích letech má největší polská stavební firma na české železnici zájem o velké i malé projekty. Účast v několika tendrech je již za ní a do budoucna má u nás vyhlédnutou řadu dalších plánovaných staveb. „Jde kupříkladu o výstavbu vysokorychlostních drah, dostavbu úseků v rámci Transevropské dopravní sítě či železniční spojení centra Prahy s Letištěm Václava Havla. Velmi působivý je i návrh nového dopravního terminálu na Smíchově. Svoji pozornost věnujeme rovněž plánovaným rekonstrukcím pražských viaduktů,“ říká Zahuta, projektový manažer společnosti Budimex.

S projekty daného typu má Budimex řadu zkušeností. Aktuálně například pracuje na rekonstrukci strategického železničního nádraží Varšava-Západ. V rámci ní postavil mimo jiné právě i 120 metrů dlouhý viadukt, který je svým konstrukčním řešením v rámci střední Evropy unikátní. Dokončuje rovněž modernizaci železničního uzlu u přístavu Gdyně či výstavbu 50kilometrového nového úseku Most Wisła a Czechowice-Dziedzice nacházejícího se pouze pár kilometrů od českých hranic. V minulosti se podílel i na modernizaci vysokorychlostní tratě mezi Katovicemi, Varšavou a Gdyní. Za rekonstrukci železniční trati z Varšavy do Lublinu získala firma ocenění TOP Builder 2021. V loňském roce rovněž již po několikáté v řadě obdržela titul pro nejlepší polskou stavební společnost. „V Polsku Budimex realizuje velké, komplexní, víceoborové úkoly v oblasti modernizace a výstavby železniční infrastruktury. Tyto zkušenosti chceme v Česku využít. Mimo to disponujeme také vlastními železničními stroji,“ nastiňuje Zahuta.

Kromě Polska působí firma s více než padesátiletou historií i na německém a slovenském trhu. Právě na Slovensku získal Budimex v minulém roce zakázku na rozšíření dálnice D1  u Bratislavy v hodnotě více než 2,5 miliardy korun. V rámci ní dojde i k postavení důležité křižovatky mezi dálnicemi D1 a D4 u hlavního města.

 

Zdroj:

Budimex

Ilustrační foto:

B. Borová, IZDoprava.cz

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,28547 s | počet dotazů: 210 | paměť: 20205 KB. | 12.07.2024 - 20:58:07