Pokuty v cizině


0 0 votes
Hodnocení článku

Od ledna 2007 má začít fungovat mezi členy Evropské unie společná evidence pachatelů dopravních přestupků.

Řidiči, kteří občas vyjíždějí do jiného evropského státu a dopustí se tam dopravního přestupku, by měli zbystřit. Zatímco dnes se jim podaří uniknout před pokutou, od ledna 2007 to budou mít složitější.

Od stejného data má totiž začít fungovat mezi členy Evropské unie společná evidence pachatelů dopravních přestupků.

Díky ní si jednotlivé státy budou předávat informace o uložených a nezaplacených pokutách za vysokou rychlost nebo za průjezd na červenou.

„Bude to velmi jednoduché. Český řidič pojede rychle třeba ve Francii, ale nebude mít u sebe dostatek peněz na pokutu. V současnosti se stává, že se zaváže splatit pokutu později z domova, nikdy to však neudělá“ řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. „Díky evidenci dostaneme od Francouzů informace, jak vysokou pokutu viník dostal. Peníze od něho budou vymáhat české úřady“. dodal.

Pokuty ve většině evropských států jsou přitom mnohonásobně vyšší než v tuzemsku. Zatímco v Česku mohou dát policisté za jízdu s alkoholem v krvi na místě maximálně dvoutisícovou pokutu, ve Francii je to až 23 tisíc korun.


Evidence bude tedy fungovat i obráceně – tedy i na cizince, kteří poruší předpisy v Česku a vymluví se, že nemají čím zaplatit. „Čeští policisté nesmějí vybírat eura, čehož někteří cizinci zneužívají. Prostě se vymluví, že české koruny nemají. Dostanou složenku, aby zaplatili pokutu přes ni, ale pochybuji, že to někdo z nich udělá.“ řekl Jaroslav Hořín, specialista na dopravní bezpečnost.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,04056 s | počet dotazů: 200 | paměť: 24565 KB. | 25.07.2024 - 03:13:37