Nové obchodně administrativní centrum v centru Ostravy bude mít 60 pater


O záměru prodat pozemky o rozloze téměř 8 300 m2 ve tvaru slzy rozhodli ostravští zastupitelé vloni v květnu.  Město jako součást záměru určilo parametry, které hodnotila pracovní skupina. Stanovena byla minimální nabídková kupní cena ve výši 37 milionů korun. Město také požadovalo, aby měl objekt minimálně dvanáct nadzemních podlaží a byl v souladu s platným územním plánem a základními funkčními a prostorovými regulačními podmínkami z ledna 2019. Podmínky bohatě splnila RT Torax, která za pozemek městu nabídla 61,7 milionu korun s DPH. Prodej schválili ostravští zastupitelé na svém zasedání ve středu 24. června tohoto roku. Společnost zároveň předložila atraktivní a neočekávané řešení. Bude na pozemku stavět obchodně administrativní centrum s dvěma věžemi – obytnou s 48 a administrativní s 60 podlažími( výška 238 metrů). V obytné věži budou byty. Ve spodních patrech administrativní věže vzniknou kancelářské prostory, v horní části hotel s vyhlídkovou restaurací. V parteru potom komerční prostory a konferenční centrum. Součástí stavby budou společné podzemní garáže pro zhruba 700 aut. Parter propojí nákupní centrum Forum Nová Karolina, ulici 28. října a městský bulvár ulice Jantarová. Převod pozemků je smluvně vázán na úhradu celé kupní ceny a také na vydání pravomocného stavebního povolení, o které musí firma požádat do prosince roku 2022. Objekt musí být postaven do května roku 2026. Město má na pozemky až do zkolaudování nového objektu předkupní právo.

„Odsouhlasení prodeje pozemku Slza ze strany statutárního města Ostravy chápeme jako podporu projektu, který bychom v této lokalitě chtěli realizovat, za což vedení města moc děkujeme. V nejbližší době nás čeká náročný geologický průzkum pozemku. Od jeho výsledků se bude odvíjet přesnější podoba připravovaného projektu. Naším záměrem je vybudovat zajímavě řešenou, funkční a inovativní stavbu nevšedního vzhledu, a přitom vysoké architektonické kvality. Bude se jednat o unikátní stavbu nejen pro samotnou Ostravu, ale i celou Českou republiku,“ řekl jednatel společnosti RT Torax a jeden z realizátorů projektu Tomáš Häring.

Více na IZdoprava.cz ->   Provozovatelem sdílených kol v Ostravě zůstává společnost nextbike

Pozemky, označované jako Slza, se nacházejí v Moravské Ostravě podél ulic 28. října, Karolina, a dále jsou ohraničeny ulicemi Těžařská a Porážková. Lokalita v centru města je obklopena budovami s převážně občanským využitím. Z jihu je vjezd do podzemního parkoviště nákupního centra Forum Nová Karolina. Viz mapa https://mapy.cz/zakladni?x=18.2841047&y=49.8310163&z=18

V Ostravě by měla být nová stavby dokončena v roce 2022 a předstihla by svou výškou i plánovanou  stavbu Top Toweru v Praze. Tento projekt v září minulého roku  představila developerská společnost Trigema. V Nových Butovicích v Praze by měla postavit budovu vysokou 135 metrů a plánované náklady na její stavbu jsou dvě miliardy korun. Na návrhu se podílejí sochař David Černý a architekt Tomáš Císař ze studia Black n Arch. Stavba by mohla v ideálním případě začít v roce 2021, trvat by měla tři roky. Nejvyšší budovou v Česku je v současnosti brněnská AZ Tower vysoká 111 metrů.

Přestože v České republice se výškové budovy příliš nestaví  a plánované stavby v Ostravě i v Praze vypadají velmi odvážně, najdou se ve světě lokality, kde se staví budovy vyšší než 400 metrů. Viz. tabulka nejvyšších budov https://cs.wikipedia.org/wiki/Seznam_nejvy%C5%A1%C5%A1%C3%ADch_budov_sv%C4%9Bta

Zdroj: Ostrava


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,66057 s | počet dotazů: 213 | paměť: 29071 KB. | 08.12.2023 - 20:23:35