Nové cykloprohlídky lákají cyklisty do Českého lesa


Dvě komentované trasy s průvodcem jsou připraveny na tuto neděli. Obě jsou připraveny pro cyklisty, kteří přijedou do Českého lesa hlavně cyklobusy. První (kratší) začíná i končí na Staré Knížecí Huti u Tachova, kam jezdí z Plzně cyklobus Mže, druhá (delší) pak začíná u českoněmeckých hranic na Železné, kam jezdí cyklobus Český les. Stejným cyklobusem se pak budou cyklisté vracet. Dva zkušení cykloprůvodci jim představí zapomenutá místa v Českém lese.

 O tom, že se dá do Českého lesa vyrazit i na pěkný a ne příliš náročný výlet, chtějí přesvědčit starostové další cyklisty, hlavně z Plzeňska, odkud to této oblasti vyjíždějí každý víkend i o svátcích dva cyklobusy. Připravili pro ně dvě cykloprohlídky, tedy výlety na kole s cykloprůvodcem. „Pokud se vydáte na výlet na kole s někým, kdo dané území zná, odvezete si z výletu zcela jiný zážitek. Zkušený průvodce nezná jen cesty, ale také zajímavosti kolem nich, pro které se mnozí na některá místa vrátí znovu a s kamarády. Věříme, že je to jeden ze způsobů, jak do Českého lesa přilákat další cyklisty,“ říká starosta z Bělé nad Radbuzou Libor Picka, který inicioval první cyklobus do Českého lesa. „Proto jsme se rozhodli letos zorganizovat prvních pár cykloprohlídek po vzoru těch plzeňských i v Českém lese. Jednu z nich bude průvodcovat jejich autorka Radka Žáková, druhou pak tachovský patriot Antonín Hříbal,“ dodává Libor Picka.

První výlet pro malé i velké cyklisty po Českém lese s průvodcem je připraven na neděli 16. srpna. Tato akce určená široké cyklistické veřejnosti navazuje na příjezd cyklobusu Mže do Staré Knížecí Huti, kde je sraz zájemců. Čeká je zhruba pětadvacetikilometrový výlet na kolech, který by měli zvládnout i sváteční cyklisté a rodiny s dětmi. Po příjezdu cyklobusu (10.05 hod.) průvodce seznámí s trasou. Poté účastníci vyjedou společně na trasu a navštíví místa spjatá s historií sklářství v Českém lese, jako je například Arnoštova leštírna, uvidí místo, kde žijí bobři a rozhlédnout se mohou z Havranu, bývalé vojenské věže předělané na rozhlednu. Je to kratší, ale terénně náročnější cyklistický výlet se stoupáním (celkem přes 500m) i klesáním zaměřený na tři hlavní témata: sklářství, život bobra a věž Havran. Konec výletu je plánován nejdéle na 15.30 ve Staré Knížecí Huti, odkud v 15.50 odjíždí cyklobus zpět do Tachova a Plzně.

Druhý výlet s cykloprůvodcem tuto neděli 16. srpna je určen cyklistům, kteří rádi vyrazí do přírody a chtějí se pokochat pohledy do krajiny a něco se o ní dovědět. Výlet navazuje na příjezd cyklobusu Český les do Železné (9.52 hod). Poté se cyklisté vydají podél bývalé železné opony, seznámí se s její historií i historií obcí, které tu dříve bývaly. Na trase čeká na cyklisty i několik zajímavostí, jako třeba střecha domu, z níž voda odtéká jak do Labe, tak do Dunaje. Konec výletu je plánován kolem 17 hodiny v Poběžovicích, odkud odjíždí v 17.47 hod cyklobus Český les do Plzně.

Na oba cyklovýlety se doporučuje cyklistická přilba (pro děti do 15 let povinná), vhodné oblečení, svačina, dostatečné množství pití, sada na opravu duší nebo náhradní duše, zámek na kolo. Není nutné hlásit se předem, stačí přijet cyklobusem do Staré Knížecí Hutě nebo na Železnou. Účast na obou cykloprohlídkách Českým lesem je díky vstřícnosti obcí nyní zdarma. Podrobnější informace najdou cyklisté od pátku 14. srpna na regionálním informačním portále pro cyklisty www.plzenskonakole.cz, kde se také doví, jak si zarezervovat jízdenku do cyklobusu, či jak vyrazit do Českého lesa na výlet na kole některým z cyklobusů sami.

Informace o cyklobusech  na www.csadplzen.cz/cyklobus .

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,12371 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20047 KB. | 13.07.2024 - 04:29:05