Návštěvnost turistických cílů v minulém roce výrazně poklesla


DSCN3103
0 0 votes
Hodnocení článku

Česká centrála cestovního ruchu CzechTourism zveřejnila přehled nejnavštěvovanějších turistických cílů České republiky v roce 2020. „Koronavirová omezení, která většinu památek, muzeí a dalších turisticky atraktivních objektů a cílů na několik měsíců zcela uzavřela, zamíchala s počty návštěvníků a pořadím. Mnoho míst zaznamenalo jak absolutní, tak procentuální propady v návštěvnosti, jiné lokality naopak využily příležitosti k tomu, být znovu objeveny,“ komentuje návštěvnost turistických cílů v roce 2020 Jan Herget ředitel agentury CzechTourism a dodává: „K místům, která vloni přitáhla více návštěvníků než v roce 2019 patří hrad Kámen na Pelhřimovsku, nejvýše položený hrad v Čechách Kašperk a rozhledna ve Velké Deštné v Orlických horách, která nově otevřela na konci roku 2019 a vloni tak byla pro návštěvníky horkou novinkou. Jinde – Radniční věž Znojmo nebo Motýlí dům v Karlových Varech – přispěly návštěvnosti různé návštěvnické pasy a karty destinačních agentur například Zadax Znojmo nebo turistická karta Karlových Varů.“

V roce poznamenaném omezeními v cestovním ruchu nabízela Praha atraktivní turistické cíle. Velký zájem byl o Českou Lanovou dráhu na Petřín, kterou využilo 1 014 tisíc návštěvníků. Zoo Praha vloni navštívilo 851 tisíc návštěvníků a AquaPalace v Čestlicích celkem 537 tisíc návštěvníků. „Omezení v cestování doléhá na Prahu ze všech regionů v Česku nejtíživěji a ztráty ve spotřebě cestovního ruchu  v Praze přesahují 80 miliard korun. V Praze se odehrávala drtivá část příjezdového cestovního ruchu. Před vypuknutím pandemie Covid-19 bylo zhruba sedm z deseti návštěvníků Prahy ze zahraničí a tomu odpovídala i skladba návštěvníků pražských památek.

Z TOP padesáti nejnavštěvovanějších turistických cílů České republiky zaznamenal největší meziroční propad v návštěvnosti (80 %) právě Pražský hrad. Lanová dráha vyvezla na Petřín o polovinu méně cestujících než v roce 2019 a Petřínská rozhledna přivítala o téměř 70 % návštěvníků méně,“ řekl Jan Herget ředitel České centrály cestovního ruchu – CzechTourism a dodal: „Na pomoc covidem zdecimovanému turistickému ruchu v Praze chystáme ve spolupráci s Prague City Tourism od června do poloviny srpna společnou zahraniční co-brandovou kampaň. Současně CzechTourism podepsal s Prague City Tourism a Letištěm Praha dohodu o společné podpoře příjezdové turistiky. Ze strany CzechTourism jde především o pomoc při vyjednávání přímých leteckých spojení do Prahy a České republiky“.

Seznam nejnavštěvovanějších turistických míst roku 2020 naleznete na: Kudy z nudy – 50 tipů na nejnavštěvovanější místa v Česku 

Cestovní ruch je důležitou součástí ekonomiky. Před coronavirovou krizí tvořil 3 % HDP, zaměstnával přes 240 tisíc lidí a vytvářel obrat 300 miliard korun. Díky více než rok trvajícím omezením v cestovním ruchu způsobených pandemií Covid–19 se příjezdový cestovní ruch vloni propadl o téměř 75 %, domácí cestovní ruch i přes velmi silnou hlavní sezónu poklesl o 28 %. Celkově přijelo v roce 2020 do ubytovacích zařízení v Česku o 11 milionů hostů méně než v roce předchozím. V prvním čtvrtletí letošního roku bylo se v českých hotelech a penzionech ubytováno pouhých 282 tisíc hostů, což představuje propad o 91 %, u zahraniční klientely dokonce o 96 %.

Zdroj: CzechTourism, Ministerstvo pro místní rozvoj

Foto: B.Borová, IZDoprava

( Schilerova rozhledna – Kryry, ZOO Hluboká)


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup
0 0 votes
Hodnocení článku
Subscribe
Upozornit na
guest
0 Komentáře
Inline Feedbacks
View all comments

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,29022 s | počet dotazů: 206 | paměť: 20498 KB. | 22.05.2024 - 22:30:46