Na Kolínská řepařské dráze se návštěvníci svezou až do stanice Býchory


Obdivovatelé technických památek a železnice se mohou od 1. května 2015 projet vláčkem po obnovené nejstarší řepařské dráze, která kdysi sloužila k přepravě cukrové třtiny. Nadšenci z Klubu pro obnovu Kolínské řepařské drážky prodloužili trasu až do stanice Býchory. Na obnovu a zprovoznění dalšího úseku přispěl Středočeský kraj jedním milionem korun. Slavnostního otevření dokončeného úseku se zúčastnil hejtman Středočeského kraje Miloš Petera (ČSSD) a jeho náměstek pro oblast regionálního rozvoje Karel Horčička (ČSSD).

Obnova Kolínské řepařské drážky byla zahájena po několika letech přípravných prací v listopadu 2005  a první část trati s nádražním areálem byla dána do provozu v červnu 2007. V roce 2010 byla trať prodloužena do stanice Výrovna, v následujícím roce do stanice Mlýnek. Od letošní sezony již budou vlaky jezdit do konečné stanice Býchory, kde vznikne nové dětské hřiště se zázemím pro cestující. V nádražním areálu Sendražice se Klub pro obnovu Kolínské řepařské drážky chystá postavit ještě depo pro vagony.

Polabské řepařské úzkorozchodné drážky vznikaly na přelomu 19. a 20. století a jejich délka dosáhla více než 130 km. Nejstarší drážkou tohoto typu byla právě Kolínská řepařská drážka postavená v roce 1894. Polabské drážky vedly z Kolína, Vlkavy, Křince, Kopidlna, Dymokur a Liběvsi. Po drážkách byla dopravována cukrová řepa do jednotlivých cukrovarů.

Kolínská drážka vedla z kolínského cukrovaru, který stál v místě dnešní Elektrárny Kolín, do Františkova (Ovčáry), do Býchor a až do Jestřábí Lhoty. Celková délka trati dosáhla 10,6 km, odbočka do Františkova měřila dalších 0,9 km. Ke svému účelu sloužila drážka téměř 70 let. Provoz řepařských vlaků zabezpečovaly původně parní lokomotivy, později motorové dvounápravové.

Zdroj: Středočeský kraj


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,30520 s | počet dotazů: 202 | paměť: 20277 KB. | 18.07.2024 - 00:28:26