Města podporují provoz turistických vláčků


Zájem turistů o historická centra měst a turistické cíle lze podporovat i speciálními dopravními prostředky. V Hradci Králové jezdí turistický vláček už čtvrtým rokem. Na svou první sezónu vyjel vláček v letošním roce v Příbrami. Radní města se rozhodli pro nákup turistického vláčku poháněného benzínovým motorem a chtějí tak oživit turistický ruch i možnosti dopravy pro místní obyvatele. Vláček jezdi na trase, která spojuje centrum města se Svatou Horou.

 Vláček jezdí od 9.června 2013 a bude v provozu do podzimu v závislosti na počasí.  Vláček provozuje společnost Veolia Transport Praha, která v současné době provozuje v Příbrami také městskou dopravu. Jednotlivé zastávky jsou označeny písmeny MTD (městská turistická doprava). Seznam zastávek : Svatá Hora, Svatohorská alej, Pražská ulice, Václavské náměstí . Svatá Hora Areál. Odjezdy z Václavského náměstí v časech. 10:19,12:19.14:19.16:19,17:19

Vláček  má kapacitu 36 cestujících a má v sobě zabudovaný omezovač rychlosti, který je nastaven tak, aby rychlost nepřekročila 25 kilometrů za hodinu.  Nákup turistického vláčku vyšel město zhruba na 1,6 milionu korun bez daně (1,920 milionu Kč vč. DPH), částka byla hrazena z rozpočtu města.

V Hradci Králové jezdí turistický vláček provozovaný Dopravním podnikem města už čtvrtou sezónu. Jezdí se od 13. dubna a minimálně do 29.září 2013. Pro zájemce jsou připraveny dvě vyhlídkové trasy.

Trasa č. 1 – červená:  Muzeum východních Čech, ul. Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Mostecká, Pražský most, Tylovo nábřeží, nám. Svobody, Švehlova, Masarykovo nám, Šafaříkova, Gočárova, Ulrichovo nám., K. H. Máchy, Masarykovo nám., nám. 5. května, Tyršův most, Divišova, Československé armády, Magistrát města, Mýtská, Malé náměstí, uličky starého města – Dlouhá a Špitálská, Velké náměstí – zastávka pod Bílou věží, V Kopečku, Československé armády, Divišova, Eliščino nábřeží, ul. Palackého, Muzeum východních Čech.

Trasa č. 3 – zelená: Muzeum východních Čech, ul. Palackého, Kotěrova, Divišova, Československé armády, Komenského, Regiocentrum Nový pivovar, zastávka Divadlo Drak, Orlické nábřeží, Ignáta Hermanna, Československé armády- okolo Magistrátu města, Muzeum východních Čech.

V předchozím roce se jezdilo ještě na trase č. 2 a ta byla z důvodů malého zájmu cestujících zrušena. Novinkou oproti minulosti jsou u trasy č. 1 dva nové a to dřívější odjezdy v sobotu, neděli a ve svátcích v 11 hod a 12 hod. Zůstává loňské sjednocení jízdních řádů pro pracovní a víkendové dny, jak po stránce využití jednotlivých tras, tak po stránce časů odjezdů.

Provoz je v roce 2013 realizován 5 x denně v pracovní dny s odjezdy od 13 do 17 hodin (3 x trasa č. 1 a 2 x trasa č. 3) a 7 x v sobotu, neděli a ve svátcích (5 x trasa č. 1 a 2 x trasa č. 3). Tradičním nástupním i výstupním prostorem je parkoviště u Muzea východních Čech na Eliščině nábřeží.Výletní vláček je významnou aktivitou pro propagaci DP, podporu cestovního ruchu města Hradce Králové a přispívá tak k jeho turistické image. 

Vláček, smí přepravovat 12 sedících osob v každém ze tří ozvučených vagonků (je možnost jejich bočního zakrytí při zhoršeném počasí), všechny vagonky mají řízené nápravy a kopírují tedy lokomotivu, která má poháněné obě nápravy.  Nejvyšší povolená rychlost je 25 kilometrů v hodině.  Ceník jízdného pro tok 2013: Zlevněné jízdné pro děti od 3 do 12 let: 30,- Kč, Plné jízdné nad 12 let: 70,- Kč, Rodinné jízdné (2 dospělí a max. 3 děti do 12 let): 120,- Kč, Jízda se uskuteční od minimální celkové úhrady 120,- Kč.

 


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,33297 s | počet dotazů: 198 | paměť: 20064 KB. | 16.07.2024 - 06:16:58