Inovativní Pocitová Mapa zapojuje veřejnost do plánování vysokorychlostní trati v Praze
Správa železnic představila nový nástroj nazvaný „pocitová mapa“ – online portál umožňující veřejnosti aktivní účast při přípravě projektu vysokorychlostní trati (VRT) v Praze od samotného začátku. Na této interaktivní mapě mohou občané označit místa, která považují za významná nebo naopak za problémová a vyjádřit své nápady na změny v souvislosti s výstavbou nové trati. Odborníci pak zpracují tyto podněty a začlení je do urbanistické koncepce oblastí, kterými nová trať prochází.
Pocitová mapa umožňuje občanům sdělit Správě železnic své obavy a přání týkající se jejich lokalit, ať už se jedná o brownfieldy, vyloučené oblasti nebo znečištěné životní prostředí. Tímto způsobem lze zaznamenat například nedostatečnou dopravní dostupnost, nebezpečnou dopravu nebo naopak zachování či posílení preferovaných prvků obyvatelstva v daném území, jako jsou přírodní lokality nebo místa setkávání. Pocitová mapa tak přispěje k diskuzi o možných nových cyklostezkách, chodnících nebo hřištích. Všechny tyto podněty budou následně zohledněny při tvorbě urbanistické studie a návrhu železničních tratí.
V rámci pilotního provozu je momentálně k dispozici pocitová mapa pro 12kilometrový úsek VRT mezi Prahou-Vršovicemi a Prahou-Běchovicemi, který naváže na plánovanou VRT Polabí spojující Prahu-Běchovice s Poříčany. Tato trať umožní vlakům vstoupit do pražského uzlu a obsloužit existující nádraží.
Pocitová mapa je klíčovým prvkem nového přístupu k projektování VRT. Architekti a urbanisté začnou svou práci analýzou vztahů v území a individuálními záměry, jako je výstavba bytů nebo zřízení nového parku, aby novou trať začlenili do celkového kontextu. Podněty získané touto cestou nereagují pouze na konkrétní podobu projektu (například trať na mostě, náspu nebo v tunelu), ale slouží k lepšímu porozumění potřeb místních obyvatel. Teprve poté se projektanti pustí do konkrétní práce a ve spolupráci s týmem urbanistů vypracují varianty vedení trati, které co nejlépe respektují území a přinášejí další pozitivní vlivy v okolí trati.
Pocitovou mapu můžete nalézt na následujícím odkazu: Pocitová mapa VRT Praha (pocitovemapy.cz). Možnost vyplňování je otevřená do konce letošního ledna, a výsledky budou zpřístupněny na stejném odkazu v průběhu února.
Zdroj: Správa železnic, státní organizace
Foto: Vygenerováno pomocí AI – BIng