Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) mění systém vymáhání pokut od černých pasažérů


Změní se tak často kritizovaná praxe z minulosti, kdy Dopravní podnik pohledávky prodával externím firmám, které buď pokuty samy vymáhaly, nebo s pohledávkami dále obchodovaly. V roce 2014 se dosavadní systém, jenž spočíval v postupování pohledávek z pokut třetím osobám, zhroutil po přelomovém rozhodnutí Okresního soudu v Ústí nad Labem. Ten rozhodl, že firmám, které pohledávky tehdy skupovaly od dopravních podniků po celé České republice, nenáleží vysoké náklady na právní zastoupení a další příslušenství, které si nárokovaly. Soud tehdy jasně doporučil, že dopravní podniky mají vymáhat pohledávky samy. Tímto rozhodnutím se později začaly řídit i ostatní české soudy.

„Pohledávky z nezaplacených pokut už nebudeme postupovat externím zájemcům jako dříve. Pohledávky budeme sami vymáhat prostřednictvím více advokátních kanceláří. Tato změna je v souladu s vývojem judikatury a výkladových stanovisek soudů v této oblasti. Advokátní kanceláře zajistí proces vymáhání pohledávek od pokusů o mimosoudní vyrovnání, přes zastoupení u soudů až  po případné exekuce,” vysvětluje Martin Gillar, předseda představenstva a generální ředitel DPP.

Pokuty za jízdu „na černo“ platí cestující v pražské MHD od roku  1914. Jediným trestem pro „neplatiče“  bylo tehdy zaplacení nebo v případě ztráty jízdenky opětovné zaplacení jízdného. Inspirací k zavedení nového dopravního řádu byla snaha sjednotit v základních rysech pravidla všech tramvajových provozů na rakouském území. Zavedením pokut se Praha inspirovala Vídní, kde se přirážky začaly vybírat v roce 1912.

Výše poplatků se zvyšovala postupně jako ceny jízdenek. V roce 1970 stála jízdenka 1,-Kč a pokuta byla 50,- Kč.  Od roku 2014 je základní pokuta 1500,- Kč při přepravě cestujícího bez platného jízdního dokladu, která se snižuje na 800 Kč, když je zaplacena na místě kontroly nebo nejpozději 15. kalendářní den ode dne kontroly v doplatkové pokladně. Postih v doplatkové pokladně je možné zaplatit nejdříve následující pracovní den od 13.00 hodin. Pokuta při nezaplaceném přepravném (za zavazadlo a psa) ve výši 200,- Kč se snižuje na 100 Kč, když je zaplacena na místě kontroly, nebo nejpozději 15. kalendářní den ode dne kontroly v doplatkové pokladně.  Pokutu v  doplatkové pokladně je možné zaplatit nejdříve následující pracovní den od 12.30 hodin. Pokuta při zapomenuté platné časové jízdence je ve výši 50,- Kč.

Pokutu ve výši 1500,- Kč si mohou vysloužit cestující „na černo“ také v Brně( platba na místě a do 5 dnů se snižuje na 800,- Kč.) a Ostravě( platba na místě a do 7 dnů se snižuje na 700,- Kč).

Zdroj: DP Praha


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu pod tímto článkem jen za 50 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Další články z IZDoprava.cz

Stránka načtena za 2,23925 s | počet dotazů: 204 | paměť: 20243 KB. | 18.07.2024 - 00:16:17